12 marca 2014r. przypada 15. rocznica wstąpienia Polski do NATO

W dniu 12 marca 2014r. przypada 15. rocznica wstąpienia do NATO Polski, Czech i Węgier.

Tego dnia Dziekan Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Prof. zw. dr hab. n. med. Jurek OLSZEWSKI na zaproszenie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława KOMOROWSKIEGO weźmie udział w uroczystościach okolicznościowych w Warszawie.

NATO zaproszenie

Tego samego dnia Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi wraz z Wydziałem Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi organizuje uroczysty apel z udziałem podchorążych Wydziału Wojskowo-Lekarskiego.

Akademia rozpocznie się o godz. 17.00 w Sali audytoryjnej WCKMed przy ul. 1-Maja w Łodzi.

Program ramowy uroczystości:

1. Przedstawienie krótkiej historii wstąpienia Polski do NATO dnia 12 marca 1999 roku.
  2. Wystąpienie Płk prof. nadzw. dr hab. n. med. Waldemara MACHAŁY jako uczestnika misji pokojowych w Ghazni i Afganistanie.
  3. Okolicznościowe prezentacje i zdjęcia z misji żołnierzy WCKMed.

******************************

Po wieloletnich przygotowaniach kolejnych rządów 26 lutego 1999 prezydenci Polski, Czech i Węgier jednocześnie ratyfikowali Traktat Północnoatlantycki, wyrażając tym samym oficjalną zgodę tych państw na przystąpienie do NATO. Natomiast 12 marca 1999 w Independence w stanie Missouri oficjalnie przyjęto Polskę, Czechy i Węgry do NATO. Ministrowie spraw zagranicznych trzech państw – ze strony polskiej Bronisław Geremek – przekazali sekretarz stanu Madeleine Albright tzw. instrumenty ratyfikacyjne.

1

Przystąpienie do NATO wiązało się z koniecznością spełnienia wielu warunków min. Polska musiała zmienić system kontroli ruchu powietrznego, wyposażyć samoloty i obronę powietrzną w urządzenia identyfikacji „swój-obcy” oraz zapewnić bezpieczną utajnioną łączność. Potrzebne było przyjęcie ustaw o ochronie tajnych informacji, w ramach dostosowywania do wymogów Sojuszu zmieniono sposób planowania rozwoju armii. W dniu 12 marca 1999 r. flaga Rzeczypospolitej Polski została uroczyście wciągnięta na maszt przed Kwaterą Główną NATO.

2

3

Od czasu wejścia do NATO Polska uczestniczy w operacjach sojuszu:  Operacja Active Endeavour na Morzu Śródziemnym , której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi i zapobieganie aktom terroru na Morzu Śródziemnym, Air Policing (Baltic Air Policing Mission) – misja ochrony przestrzeni powietrznej Litwy, Litwy i Estonii , ISAF Afganistan – Operacja Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie, oraz aktywne zaangażowanie w Operacja KFOR w Kosowie.

Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego powstała w 1949 r. Obecnie NATO liczy 28 państw członkowskich. Są to Albania, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Kanada, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Turcja, Węgry, Wielka Brytania i Włochy.

Żołnierze Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi w misjach w Libanie, Iraku i Afganistanie.
Wojskowe centrum Kształcenia Medycznego zajmuje się nauczaniem przedmiotów wojskowych i wojskowo-medycznych podchorążych Wydziału Wojskowo-Lekarskiego UM

100_0129 100_4175 Foto3880 IMG_0034 (4) IMG_0125(1) IMG_4395 IMG_4599 ??????????????????????????????? ??????? ??????? ??????? ???????