42 European Histamine Research Society Meeting

W dniach 8-11 maja br. w Łodzi, w hotelu Ambasador przy ul. Piłsudskiego 29, odbył się 42. Zjazd Europejskiego Towarzystwa Badań nad Histaminą (EHRS). Głównym, lokalnym organizatorem Spotkania było Polskie Towarzystwo Badań Nad Histaminą (PTBH), a współorganizatorami Zakład Biochemii Hormonów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Europejskie Towarzystwo Badań Nad Histaminą.

Na konferencję przybyli naukowcy z 22 krajów świata: z Niemiec, Belgii, Holandii, Francji, Włoch,  Hiszpanii, Czech, Słowacji, Słowenii, Polski, Szwecji, Finlandii, Wlk. Brytanii, Irlandii Płn., Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, Meksyku, Argentyny, Brazylii, z Japonii, Korei Płd., Chin, Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W ceremonii otwarcia obrad w dn. 9.05.2013 r. władze PTBH reprezentowała prezes prof. dr WA Fogel, władze EHRS-  prezes i ex-prezes, profesorowie: Paul Chazot (Durham, Wlk. Brytania) i Anita Sydbom (Sztokholm, Szwecja), zaś władze Uczelni i Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Dziekan, prof. dr Jurek Olszewski. Miłym elementem ceremonii otwarcia było wręczenie prof. dr W. Agnieszce Fogel honorowego członkostwa Europejskiego Towarzystwa Badan Nad Histaminą. Godność tą przyznało Walne Zebranie Członków EHRS w roku poprzedzającym, na 41. Zjeździe w 2012 r. Laudację na cześć prof. Fogel wygłosił prof. Wilfried Lorenz (Regensburg, Niemcy).

Podczas Zjazdu prezentowano i dyskutowano najnowsze wyniki badań podstawowych i klinicznych, które dotyczyły histaminy i układu histaminowego w szerokim pojęciu. Określają je sesje tematyczne Zjazdu: Histamina jako neuroprzekaźnik; Nowe ligandy receptorów histaminowych H1-H4 i ich wykorzystanie w terapii chorób ostrych i przewlekłych; Histamina i jej metabolity w diagnostyce klinicznej; Histaminocyty i ich funkcje w fizjologii i patofizjologii.

Były łącznie 62 wystąpienia ustne (dłuższe i krótsze), wśród nich 5 wykładów na zaproszenie (programowe, 45-60 min). Wykłady przedstawili znani na świecie specjaliści: Armin Buschauer (Regensburg, Niemcy), Marek Jutel (Wrocław, Polska), Pertti Panula (Helsinki, Finlandia), Satoshi Tanaka (Okayama, Japonia) oraz William Wisden (Londyn, Wlk. Brytania).

Zjazd umożliwił bezpośrednią wymianę informacji naukowej między uczestnikami, przyczynił się do zacieśnienia i/lub nawiązania ściślejszych kontaktów międzynarodowych.  W towarzyszących imprezach kulturalnych goście zagraniczni zapoznali się z polską kulturą, sztuką i tradycjami.

Warto dodać, iż Łódź gościła histaminologów czterokrotnie: w 1971 r., 1978 r., 1998 r. i w 2013 r. Łódź można śmiało nazwać kolebką EHRS, bo to właśnie tu powołano Towarzystwo do życia podczas satelitarnego sympozjum do XXV Międzynarodowego Kongresu Towarzystwa Fizjologicznego, jakie zorganizował prof. Czesław Maśliński w sierpniu 1971 r. Prof. Czesław Maśliński (zm. 2002), wieloletni kierownik Zakładu Amin Biogennych PAN, był inicjatorem zawiązania międzynarodowego towarzystwa histaminologów, pierwszym Prezesem PTBH, a potem honorowym członkiem obydwu Towarzystw, Polskiego i Europejskiego.

Skład komitetu organizacyjnego 42 Annual Meeting of the Histamine Research Society:
Wiesława Agnieszka FOGEL (LODZ, PL) przewodniczący
Anna STASIAK (LODZ, PL), Jerzy JOCHEM (BYTOM, PL),Katarzyna KIEC-KONONOWICZ (CRACOW, PL)
Miroslaw MUSSUR (LODZ, PL), Krystyna SASIAK (LODZ, PL), Barbara SKRZYDŁO-RADOMANSKA (LUBLIN, PL), Dariusz
SZUKIEWICZ (WARSAW, PL)

Dokładne informacje można znaleźć na stronach:
www.ehrs2013.lodz.pl; www.ehrs.org.uk; www.polskie-towarzystwo-badan-nad-histamina.lodz.p