I Warsztaty – Medycyna Pola Walki

Dnia 24. kwietnia 2013 roku w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi odbyły się I Warsztaty – Medycyna Pola Walki, Medycyna Taktyczna, Ratowanie Pacjenta Urazowego.

Celem Warsztatów było szkolenie i wymiana doświadczeń w zakresie udzielania pomocy medycznej na polu walki i ewakuacji rannych do placówek zabezpieczenia medycznego.

Organizatorem Warsztatów szkoleniowych był Inspektorat Wojskowej Służby Zdrowia oraz Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego. Wśród zaproszonych, honorowym gościem był Dziekan Wydziału Wojskowo-Lekarskiego prof. zw. dr hab. n. med. Jurek Olszewski.

W Warsztatach wzięli udział lekarze, ratownicy medyczni oraz żołnierze i personel medyczny uczestniczący w misjach zagranicznych. Wśród uczestników warsztatów obecni byli także studenci oraz absolwenci Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Uczestnicy wymienili się doświadczeniami z zakresu medycyny ratunkowej, przedstawili kierunki rozwoju ratownictwa taktycznego na współczesnym polu walki, dyskutowali na temat doskonalenia standardów szkolenia personelu medycznego wojskowej służby zdrowia oraz obejrzeli prezentowane nowoczesne polowe urządzenia diagnostyczne, w tym należące do bazy dydaktycznej WCKMed. Wśród zaproszonych osób prezentujących wykłady, swoje wystąpienie miał także prof. nadzw. dr hab. n. med. Zbigniew Dudkiewicz, Prodziekan ds. Kształcenia Wojskowego Wydziału Wojskowo-Lekarskiego UM, który przedstawił wykład na temat „Postępowanie z pacjentem urazowym na współczesnym polu walki”.

Warsztatowo-szkoleniowa forma wymiany doświadczeń z zakresu medycyny pola walki, a także pokaz działania ratowników i prezentacja sprzętu medycznego spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem licznie przybyłych lekarzy i ratowników służb mundurowych oraz studentów Wydziału Wojskowo-Lekarskiego UM.