JUBILEUSZ 60. LECIA POWOŁANIA WOJSKOWEJ AKADEMII  MEDYCZNEJ W ŁODZI

W dniu 18 listopada 2017 roku w auli Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego odbyła się  Konferencja pt. „O KSZTAŁCENIU LEKARZY WOJSKOWYCH Z PERSPEKTYWY JUBILEUSZU 60. LECIA POWOŁANIA WOJSKOWEJ AKADEMII MEDYCZNEJ W ŁODZI”, pod honorowym patronatem Senatora RP Macieja Grubskiego oraz Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia.

Organizatorem Konferencji był:

Wydział Wojskowo-Lekarski Uniwersytetu Medycznego w Łodzi,

Stowarzyszenie Przyjaciół Tradycji Wojskowej Akademii Medycznej i Wojskowej Służby Zdrowia,

Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego im. gen. dr. med. Stefana Hubickiego w Łodzi

W Konferencji udział wzięli:

Były Rektor Wojskowej Akademii Medycznej- gen bryg. w st. spocz. prof. dr hab. med. Henryk Chmielewski,

Dziekan Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – płk w st. spocz. prof. zw. dr hab. med. Jurek Olszewski,

Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Tradycji Wojskowej Akademii Medycznej i Wojskowej Służby Zdrowia- płk w st. spocz. dr n. hum. Czesław Marmura

oraz  liczna grupa profesorów i pracowników emerytowanych Wojskowej Akademii Medycznej i podchorążych I roku studiów Wydziału Wojskowo-Lekarskiego.

Sześćdziesiąt lat temu 7 listopada 1957 roku Rada Ministrów podjęła uchwałę o powołaniu Wojskowej Akademii Medycznej z siedzibą w Łodzi. Konsekwencją tego postanowienia był rozkaz Ministra Obrony Narodowej z 19 maja 1958 roku, polecający utworzenie WAM do 1 lipca 1958 roku. Pierwsza inauguracja roku akademickiego nowo powołanej uczelni odbyła się 3 października 1958 roku. Uczestnicy konferencji, poza przedstawieniem historii wyższego szkolnictwa medycznego w Wojsku Polskim, określeniem współczesnej strategii kształcenia lekarzy oficerów, podejmą także próbę odpowiedzi na pytanie: czy Wojskowa Akademia Medyczna musiała być rozwiązana?

Tematyka konferencji:

1. 1. Instytucjonalne formy kształcenia polskich lekarzy wojskowych do 1957 roku.

Prof. dr hab. n. hum. Andrzej Felchner Uniwersytet Jana Kochanowskiego Kielce.

1. Poglądy na kształcenie polskich lekarzy wojskowych przed utworzeniem Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi.

Płk (emer.) dr n. hum. Czesław Marmura – Stowarzyszenie Przyjaciół Tradycji Wojskowej

Akademii Medycznej i Wojskowej Służby Zdrowia.

1. Obiekty garnizonu łódzkiego, w których szkolono, kształcono w latach 1945 – 2017 słuchaczy wojskowej służby

zdrowia w Łodzi.

Prof. dr hab. n. hum. Witold Jarno Uniwersytet Łódzki.

1. Uwarunkowania organizacyjne kształcenia lekarzy wojskowych w Wojskowej Akademii Medycznej w latach 1958 –

2002.

Prof. UJK dr hab. n. hum. Marek Dutkiewicz Uniwersytet Jana Kochanowskiego Kielce.

1. Strategia kształcenia lekarzy wojskowych na Wydziale Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w

latach 2002 – 2020.

Płk (emer.) prof. dr hab. n. med. Jurek Olszewski Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

1. Wymogi współczesnego pola walki do przygotowania merytorycznego lekarza wojskowego.

Mjr lek. Grzegorz Lewandowski, kpt. dr n. med. Dorota Łęgocka-Bartczak Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.

1. Dyskusja

Spotkanie Pokoleń:

1. Podchorążacka refleksja z czasów studiów. Płk (emer.) prof. dr hab. n. med. Krzysztof Zeman
  2. Wymiana poglądów i doświadczeń.