Jubileusz 80-lecia prof. Mariana Szpakowskiego

Podczas uroczystego posiedzenia Rady Wydziału Wojskowo-Lekarskiego dnia 1 marca 2016r. Dziekan Wydziału Prof. zw. dr hab. Jurek Olszewski w imieniu Władz Wydziału i społeczności akademickiej złożył gratulacje wraz z życzeniami z okazji 80-tych Urodzin wybitnemu dydaktykowi, naukowcowi i lekarzowi Panu Profesorowi Marianowi Szpakowskiemu. Z tej okazji Pan Profesor Szpakowski otrzymał od Rady Wydziału pamiątkową grafikę wraz z podziękowaniami za wieloletnią pracę w Uczelni i Szpitalu.

BIOGRAM:
Prof. zw. dr hab. n. med. MARIAN SZPAKOWSKI

Urodzony 15 marca 1936 r. w Kniażycach, powiat Przemyśl.

WYKSZTAŁCENIE:
1994 – Profesor zwyczajny nauk medycznych – Wojskowa Akademia Medyczna, Łódź
1986 – Profesor nadzwyczajny nauk medycznych Rada Państwa PRL
1978 – Doktor habilitowany nauk medycznych – Wojskowa Akademia Medyczna, Łódź
1970 – Doktor nauk medycznych – Wojskowa Akademia Medyczna, Łódź
1960 – Lekarz medycyny – Wojskowa Akademia Medyczna, Łódź
Uzyskał I (1967) i II (1971) stopień specjalizacji z położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej (2004).

DOROBEK NAUKOWY I DYDAKTYCZNY:
Dorobek naukowy – 320 publikacji, w tej liczbie 146 prac oryginalnych w j. polskim i angielskim w czasopismach indeksowanych, w tym z Listy Filadelfijskiej, 71 streszczeń w j. polskim, 13 streszczeń w j. angielskim, autor 4 rozdziałów w podręcznikach.

Liczba wypromowanych doktorów: – 15, habilitacji – 7, tytuł profesora – 5, kierownik

specjalizacji z położnictwa i ginekologii około 40 lekarzy, z ginekologii onkologicznej 2 lekarzy.

Praca doktorska – 17.11.1970, WAM, Łódź, tytuł „Układ naczyniowy tętniczo-żylny w łożysku ludzkim” – promotor prof. dr hab.n.med. T.Wasilewski.

Rozprawa habilitacyjna – 20.06.1978, WAM Łódź, tytuł: „Ocena wykładników morfometrycznych oraz badania makroskopowe płodowego układu naczyń łożyska w przebiegu EPH gestozy”, specjalność: położnictwo i ginekologia.

Mianowany na stopień pułkownika Wojska Polskiego w 1982 roku. Przez 28 lat członek Rady Wydziału Lekarskiego WAM a następnie Wydziału Wojskowo-Lekarskiego UM.

Najważniejsze stanowiska związane z działalnością naukową i zawodową
1960-1971 – Zakład Anatomii Prawidłowej WAM Łódź, (asystent, st.asystent, adiunkt)
1983-87 – Z-ca Dyrektora ds. Lecznictwa Pomnika Szpitala Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi
1988-90 – Dyrektor Pomnika Szpitala Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi
1984-90 – Specjalista Wojewódzki w woj. łódzkim ds. Położnictwa i Ginekologii
1994-96 – Specjalista Regionalny na Region Łódzki
1986-2002 – Naczelny Specjalista Wojska Polskiego ds. Ginekologii i Położnictwa
1979-97 – Kierownik Kliniki Położniczej Katedry Położnictwa i Ginekologii WAM   w Łodzi
1986-2002 – Kierownik Katedry Położnictwa i Ginekologii WAM w Łodzi
1987 – 2011 – Kierownik Kliniki Chirurgii Ginekologicznej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki
2002-2008 Kierownik III Katedry Ginekologii i Położnictwa z Kliniką Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

W latach 1986-2002 Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej z Położnictwa i Ginekologii lekarzy Wojskowych

ORGANIZACJE NAUKOWE
Sekcja Ginekologii Operacyjnej, Sekcja Onkologii Ginekologicznej Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Polskie Towarzystwo Akupunktury, Łódzkie Towarzystwo Naukowe, Polskie Towarzystwo Kolposkopii., Polskie Towarzystwo Medycyny Perinatalnej. Członek Honorowy Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

ODZNACZENIA:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, „Zasłużony Lekarz PRL”, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal im. H. Święckiego, Honorowa Odznaka Miasta Łodzi, Odznaka za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia oraz szereg odznaczeń i wyróżnień resortowych i nagród rektorskich.

RODZINA
Żona dr n.med Jadwiga Szpakowska – specjalista dermatolog; syn dr n.med. Artur Szpakowski – specjalista położnictwa i ginekologii; synowa Elżbieta Szpakowska – prokurator; wnuczki Karolina, Aleksandra.

Zamiłowania: sport, literatura historyczna, myślistwo.