Podsumowanie V Edycji Konferencji „Trudni pacjenci internistyczni – skuteczność i bezpieczeństwo polifarmakoterapii”.

6 kwietnia 2019 roku w Centrum Kliniczno- Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego  w Łodzi odbyła się Jubileuszowa V Edycja Konferencji „Trudni pacjenci internistyczni – skuteczność i bezpieczeństwo polifarmakoterapii”.

Konferencja została zorganizowana przez studentów ze Studenckiego Koła Naukowego przy Klinice Chorób Wewnętrznych i Farmakologii Klinicznej UM w Łodzi wraz z opiekunami Panią prof. Marleną Broncel oraz Panią dr Pauliną Gorzelak-Pabiś.

Honorowym patronatem konferencję objęli:  Prorektor ds. organizacyjnych i studenckich prof. dr hab. n. med. Janusz Piekarski, Dziekan Wydziału Wojskowo-Lekarskiego prof. dr hab. n. med. Jurek Olszewski, a także Marszałek Województwa Łódzkiego Pan Grzegorz Schreiber.

Aule zachodnią wypełnili po brzegi studenci, stażyści, doktoranci oraz wykładowcy Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Na wydarzeniu pojawiło się rekordowo ponad 300 osób. Swoją obecnością zaszczycili także przyszli medycy oraz młodzi naukowcy z Warszawy, Krakowa, Zabrza, Lublina.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Prodziekan do spraw Dydaktyki prof. Mariusz Stępień, prof. Waldemar Machała, prof. Dariusz Moczulski, prof. Edward Kowalczyk, prof. Michał Nowicki, doc. Elżbieta Skowrońska – Jóźwiak, dr Monika Możdżan, dr Agnieszka Bała, dr Iwona Marczyk, dr n. med. Maria Wiśniewska-Jarosińska, dr Mateusz Staciwa, dr Magdalena Świstek, dr Michał Walczak, dr Kamil Trambowicz.

Wygłoszone zostały trzy wykłady: inauguracyjny Pani doc. Elżbiety Skowrońskiej – Jóźwiak, Pana prof. Waldemara Machały oraz Pana prof. Dariusza Moczulskiego, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczestników.

Reprezentanci Studenckich Kół Naukowych zaprezentowali 20 najciekawszych przypadków klinicznych. Studenci obecni na widowni, mogli odpowiadać  na przygotowane przez prelegentów pytania przy użyciu aplikacji do głosowania. Dzięki temu mogli aktywnie uczestniczyć w rozwiązywaniu trudnych zagadek diagnostycznych danego pacjenta. Najlepiej odpowiadający studenci z widowni zostali nagrodzeni książkami o tematyce medycznej. Pozostali uczestnicy konferencji wzięli udział w loterii, dzięki której otrzymali upominki, w postaci gadżetów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, czasopism, książek. Ponad 100 osób otrzymało nagrodę.

Walka o podium była bardzo wyrównana a poziom wystąpień wysoki. Według oceny jury:

Miejsce I zajęły:
Kamila Kędzierska, Zofia Sabatowska: „Spotkanie nefrologa z hematologiem, czyli pancytopenia po przeszczepieniu szpiku”
SKN Nefrologii, Hipertensjologii i Transplantologii Nerek
Opiekun koła: Prof. Michał Nowicki

Miejsce II zajęły:
Dominika Balińska, Jagienka Szulc: „Jak mam leczyć kiedy ich jest więcej? Wielochorobowość”
SKN przy Klinice Chorób Wewnętrznych i Farmakologii Klinicznej
Opiekunowie koła: prof. Marlena Broncel, dr Paulina Gorzelak-Pabiś

Miejsce III zajęły
Żaneta Kurpik, Magalena Murkos : „Remisja ALL- czy to już happy end?”
SKN Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej
Opiekun koła: prof. Waldemar Machała

W tegorocznej edycji nagrodę publiczności zdobyli –
Martyna Cieślińska, Aleksander Misiewicz: „Odcinek specjalny: Przypadkiem na kardiologii”