Sprawozdanie z III studenckiej konferencji „Trudni pacjenci internistyczni – skuteczność i bezpieczeństwo polifarmakoterapii”

8 kwietnia 2017 roku w Centrum Kliniczno- Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbyła się  III konferencja „Trudni pacjenci internistyczni – skuteczność i bezpieczeństwo polifarmakoterapii”.

Konferencja została zorganizowana przez studentów ze Studenckiego Koła Naukowego przy Klinice Chorób Wewnętrznych i Farmakologii Klinicznej UM w Łodzi wraz z opiekunem Panią dr hab.n.med  Marleną Broncel.

Honorowy patronat nad konferencją objęli:
Pani Prorektor ds. Nauki prof. Lucyna Woźniak,
Dziekan Wydziału Wojskowo – Lekarskiego prof. Jurek Olszewski
Prorektor ds. Organizacyjnych i Studenckich prof. dr  hab. n. med.
 Janusz Piekarski

W spotkaniu wzięło udział ponad 200 osób, w tym studenci, stażyści, doktoranci oraz wykładowcy Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Prodziekana do spraw Dydaktyki  dr hab. n. med. Mariusza Stępnia, prof. Edward Kowalczyk, prof. Michał Nowicki, dr hab.n.med Karina Wierzbowska-Drabik, dr Monika Możdżan, dr Agnieszka Bała, dr Iwona Marczyk, dr Beata Urzędowicz, dr Elżbieta Skowrońska – Jóźwiak, dr Małgorzata Koziarska- Rościszewska, dr n. med. Maria Wiśniewska-Jarosińska, dr n. med. Karola Jastrzębskiego.

Podczas konferencji zostały wygłoszone dwa wykłady: inauguracyjny Pani prof. Marleny Broncel  ,,O czym każdy lekarz powinien wiedzieć! zasady skutecznej i bezpiecznej antybiotykoterapii’’ oraz dr n. med. Michał Karbownik „Bakterie i Mózg – farmakologia”

Następnie studenci ze Studenckich Kół Naukowych zaprezentowali 15 ciekawych przypadków klinicznych pacjentów hospitalizowanych w różnych oddziałach klinicznych. Podczas wystąpień, studenci obecni na widowni, mogli odpowiadać  na przygotowane przez prelegentów pytania przy użyciu pilotów do głosowania. Dzięki temu mogli aktywnie uczestniczyć w warsztatach.

Spośród 15 zaprezentowanych przypadków jury przyznało nagrody specjalne za trzy pierwsze miejsca. Walka o podium była bardzo wyrównana a poziom wystąpień wysoki. Wyjątkowo aż 5 osób zdobyło drugie miejsce.

Miejsce I
Dorota Pytlarczyk-Tchórzewska, Katarzyna Pieńkowska-Bączyk,
Tytuł pracy:  „Ukryta Prawda”
SKN przy Klinice Chorób Wewnętrznych i Rehabilitacji Kardiologicznej, opiekun Koła Naukowego: dr n. med. Beata Urzędowic

Miejsce II

1. Zuzanna Łukasik
    Tytuł pracy:  „Ostre uszkodzenie nerek w przebiegu nawracających, uogólnionych zakażeń, jako interdyscyplinarny problem kliniczny”
    SKN przy Klinice Nefrologii, Hipertensjologii i Transplantologii Nerek, opiekun Kola Naukowego: Prof. dr hab. n. med. Michał Nowicki
  1. Monika Wachowicz, Kinga Balińska
    Tytuł pracy: „Nietypowe zmiany w przełyku u pacjenta z ciężkim rzutem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego”
    SKN przy Klinice Gastroenterologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Opiekun koła: dr n. med. Maria Wiśniewska-Jarosińska
  1. Aleksandra Wiktor, Aleksandra Stefaniak
    Tytuł pracy: „Choroba – da­je wskazówki, ale cała spo­wita jest tajemnicą…”
    SKN przy Klinice Chorób Wewnętrznych i Farmakologii Klinicznej, opiekun Koła Naukowego: dr hab.n.med.prof.nadzw. Marlena Broncel

Miejsce III
Paweł Fortak
Tytuł pracy: ”Leukopenia u pacjentki po przeszczepieniu nerki. Opis przypadku.”

Serdecznie gratulujemy!