Uroczyste pożegnanie Prof. Krystiana Żołyńskiego – wieloletniego Kierownika Katedry i Kliniki Ortopedii

W dniu 9 lutego 2015r. miało miejsce uroczyste pożegnanie wieloletniego Kierownika Katedry Ortopedii, Traumatologii i Rehabilitacji Pourazowej i Kierownika Kliniki Ortopedii – Prof. dra hab. n. med. Krystiana Żołyńskiego. Wyrazy uznania i podziękowania za wieloletnią służbę lekarza-oficera, klinicysty oraz nauczyciela szeregu pokoleń lekarzy i fizjoterapeutów złożyli:

– w imieniu Rady oraz Władz Wydziału Prof. zw. dr hab. n. med. Jurek Olszewski – Dziekan Wydziału Wojskowo-Lekarskiego, Kierownik II Katedry Otolaryngologii i Kierownik Kliniki Otolaryngologii, Onkologii Laryngologicznej, Audiologii i Foniatrii

– dr n. med. Wiesław Chudzik – Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej – Centralnego Szpitala Weteranów

– dr hab. n. med. Marcin Domżalski – Kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii

– obecni i byli współpracownicy Pana Profesora.

Prof. zw. dr hab. n.med. Krystian Żołyński
Urodził się 24.06.1946 roku w Runowie powiat Wągrowiec. Szkołę podstawową i Liceum Ogólnokształcące ukończył w Wągrowcu. W roku 1965 rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, które ukończył w roku 1971 jako prymus.

Po rocznym stażu podyplomowym w Szpitalu Klinicznym WAM w Łodzi w roku 1972 został zatrudniony jako asystent w Klinice Chirurgii Urazowej i Ortopedii WAM. W klinice przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej i naukowej od asystenta do Kierownika Kliniki i od roku 1998 także Komendanta Instytutu Chirurgii WAM. W październiku 2002 roku, po rozwiązaniu Wojskowej Akademii Medycznej i utworzeniu Uniwersytetu Medycznego został zatrudniony na etacie Kierownika Kliniki Ortopedii z Oddziałem Rehabilitacji Pourazowej Wydziału Fizjoterapii (obecnie Wydział Wojskowo-Lekarski), a następnie Kierownika Kliniki Ortopedii i Traumatologii i Katedry Ortopedii, Traumatologii Rehabilitacji Pourazowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, gdzie pracował nieprzerwanie do lutego 2015r.

Wyszkolił 7 lekarzy na I° z ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz 9 na II° specjalizacji.

Jest promotorem 80 zakończonych przewodów doktorskich, kolejnych 10 doktorantów realizuje przewody doktorskie pod Jego kierunkiem.

Był Redaktorem Naczelnym i Członkiem Rady Naukowej 2 czasopism specjalistycznych: Kwartalnik Ortopedyczny oraz Przegląd Wojskowo-Medyczny. Obecnie jest Redaktorem Naczelnym jednego czasopisma – „Kwartalnik Ortopedyczny”

Był recenzentem 130 przewodów doktorskich, 6 przewodów habilitacyjnych, 6 kandydatów do tytułu profesora nauk medycznych oraz recenzentem dorobku naukowego do tytułu Doktora Honoris Causa uczelni 2 profesorów. Był opiekunem 9 zakończonych prac magisterskich studentów WAM z kierunku Promocja Zdrowia i 37 zakończonych na Wydziale Fizjoterapii oraz jest opiekunem kolejnych 5 będących w trakcie realizacji na Wydziale Wojskowo – Lekarskim Oddziału Fizjoterapii U.M.

Dorobek naukowy obejmuje 141 prace oryginalne, 112 referatów oraz komunikatów przedstawianych na zjazdach i sympozjach naukowych w kraju. Ponadto był współautorem 31 referatów naukowych przedstawianych na zjazdach i konferencjach naukowych międzynarodowych poza granicami kraju.

Jest współautorem wydanych 4 skryptów naukowych dla lekarzy i studentów medycyny.

IMG_3509 IMG_3512 IMG_3516 IMG_3517 IMG_3519 IMG_3523 IMG_3586 IMG_3624 IMG_3626 IMG_3640