W dniu 10 września 2019 roku w Wojewódzkim Centrum Pediatrii ‘Kubalonka” w Istebnej odbyła się Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku czci płk. dr. Wacława Michała Szredersa.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością:

1. Dr n. med. Jacek Kozakiewicz- Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej
  2. Ppłk rez. lek. Artur Płachta- Prezes Wojskowej Izby Lekarskiej
  3. Dr n. med. Tadeusz Urban- Prezes Śląskiej Izby Lekarskiej
  4. Prof. zw. dr hab. n. med. Jurek Olszewski – Dziekan Wydziału Wojskowo-Lekarskiego UM w Łodzi

Organizatorami a jednocześnie wnioskodawcami godnego upamiętnienia płk dr. Wacław, Michała Szredersa byli bracia bliźniacy dr. n. med. Zbigniew i Krzysztof Kopocińscy- absolwenci Wojskowej akademii Medycznej.

Wacław Michał Szreders (1874-1964), lekarz, pułkownik Wojska Polskiego, kawaler Krzyża Walecznych, uczestnik wojny rosyjsko-japońskiej 1904-1905, I wojny światowej, obrońca Polski przez nawałą bolszewicką w 1920 roku, Szef Sanitarny Dowództwa Okręgu Korpusu nr IX w Brześciu nad Bugiem oraz nr 3 w Grodnie, Ordynator Państwowego Sanatorium Przeciwgruźliczego dla Dzieci i Młodzieży w Istebnej. Lekarz dwóch armii. Brał udział w bitwie pod Cuszimą oraz wojnie polsko-bolszewickiej, ale przede wszystkim był jednym z organizatorów wojskowej służby zdrowia w niepodległej Polsce.