Warsztaty wykorzystania symulacji medycznej w procesie szkolenia i kształcenia

W dniu 8 stycznia 2015r. w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi odbyły się „Warsztaty wykorzystania symulacji medycznej w procesie szkolenia i kształcenia”.

Zaproszeni prelegenci zaprezentowali lekarzom, ratownikom medycznym, podchorążym – studentom Wydziału Wojskowo-Lekarskiego oraz zaproszonym gościom najnowszy sprzęt symulacji medycznej wykorzystywany w procesie kształcenia i szkolenia m.in. stół anatomiczno-wizualizacyjny ”Sectra F14”, symulatory do nauki osłuchiwania szmerów serca i szmerów oddechowych „Cardionics”. Uczestnikom warsztatów zaprezentowano również przenośny ultrasonograf do szybkiej diagnostyki obrazowej „Opus D” Firmy Dramiński. Ultrasonografem można w krótkim czasie wykonać diagnostykę obrazową płynów patologicznych, które mogą być zlokalizowane w jamie brzusznej miednicy mniejszej, w worku osierdziowym czy klatce piersiowej na skutek urazów odniesionych na polu walki. Badanie ultrasonograficzne typu „FAST” dzięki przenośnym ultrasonografom jest możliwe do wykonania niemal we wszystkich oddziałach szpitalnych, ale przede wszystkim u pacjentów z obrażeniami w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR). Z powodzeniem badanie typu „FAST” znalazło także zastosowanie w medycynie współczesnego pola walki. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość zapoznania się z urządzeniem ultrasonograficznym oraz poznali w praktyce protokół badawczy „FAST”. Jake Ludwin reprezentujący producenta opatrunków typu „izraelskiego” zaprezentował nowy rodzaj opatrunku opracowany w Izraelu oraz innowacyjny zestaw do wkłuć doszpikowych stosowany od nie dawna w Armii Izraelskiej.

Na zakończenie warsztatów wykład na temat sprzętu medycznego i materiałów medycznych używanych w Siłach Zbrojnych RP oraz w innych armiach wygłosił lek. Krzysztof Ulbrycht.

Kolejne warsztaty odbędą się w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi  w kwietniu 2015 r. i będą to już trzecie, organizowane corocznie, warsztaty poświęcone medycynie pola walki.

Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości WCKMed w Łodzi

Zdjęcia wykonał chor. R. Czajka.

WCK_9226 WCK_9210 WCK_9177 WCK_9233 WCK_9167 WCK_9152 WCK_9149 WCK_9143 WCK_9113 WCK_9086 WCK_9058 WCK_9046 warsztaty