XX Zjazd Komisji Uczelni Mundurowych

W dniach 8-11 stycznia 2015r. podchorążowie Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zorganizowali XX. Zjazd Komisji Uczelni Mundurowych, która jest komisją branżową Parlamentu Studentów RP. Zaproszono delegacje z: Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, Akademii Marynarki Wojennej, Wojskowej Akademii Technicznej, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, Akademii Obrony Narodowej i Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Jubileuszowy Zjazd był zarówno Zjazdem Sprawozdawczo – Wyborczym.
Obrady zapoczątkowano uroczystym spotkaniem w dniu 9 stycznia 2015r. z Władzami Uniwersytetu Medycznego oraz Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Swoją obecnością delegatów zaszczycili:

Rektor Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Paweł Górski;

Dziekan Wydziału Wojskowo-Lekarskiego prof. zw. dr hab. n. med. Jurek Olszewski;

Prodziekan ds. Kształcenia Wojskowego Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Dr hab. n. med. prof. nadzw. Zbigniew Dudkiewicz;

Komendant Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego płk lek Zbigniew Aszkielaniec;

Zastępca Komendanta Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego ppłk Tomasz Stefański;

oraz Szef Zarządu Wojskowej Służby Zdrowia płk Dariusz CHŁOPEK reprezentujący Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Lecha Majewskiego

Organizatorzy Zjazdu pchor. Krzysztof Słoń i pchor. Aleksandra Łebek przywitali przybyłych gości oraz wszystkich delegatów z poszczególnych uczelni. Rektor Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Paweł Górski zaznaczył w swojej wypowiedzi, że cieszy go widok młodych osób w mundurach z różnych rodzajów sił zbrojnych, wyrażając swój podziw słowami: „Żyje Polska!”. Podkreślił wartość patriotyzmu w dzisiejszych czasach oraz to, jak ważne jest dbanie o nasz język ojczysty, aby nie zatracać się w innych słowach. Dziekan Wydziału Wojskowo – Lekarskiego Prof. zw. dr hab. Jurek Olszewski poprosił o minutę ciszy dla zmarłego ppor. Pawła Sikory, następnie dołączył się do słów Rektora UM. Prodziekan ds. Kształcenia Wojskowego dr hab. n. med. prof. nadzw. Zbigniew Dudkiewicz apelował o szanowanie munduru oraz o właściwe reprezentowanie ogółu podchorążych, aby utrzymał się duch koleżeństwa, dzięki któremu zawsze możemy liczyć na wzajemne wsparcie. Przewodniczący KUM, pchor. Maciej ZOPPA, podziękował Władzom za możliwość zorganizowania Zjazdu na terenie Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz wspomniał, że jest to już kolejny Zjazd w murach tej Uczelni. Na zakończenie oficjalnie otworzył XX. Zjazd Komisji Uczelni Mundurowych.
Wszyscy delegaci uczestniczyli w uroczystości wręczenia dyplomów absolwentom
Wydziału Wojskowo-Lekarskiego, która odbyła się w Auli 1000 Centrum Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego. Po oficjalnym spotkaniu z Władzami Uczelni oraz po uroczystości, delegaci mieli możliwość zaznajomienia się z niektórymi pracowniami, laboratoriami oraz nowym szpitalem przy CD UM. Przez kolejne dwa dni delegaci pracowali nad polepszeniem promocji Komisji Uczelni Mundurowych, aby wszyscy studenci, w szczególności z uczelni wchodzących w jej skład, mieli świadomość istnienia takiego organu. Zjazd podjął także uchwałę w sprawie oficjalnego dołączenia do struktur Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej. Odbyły się burzliwe dyskusje nad wprowadzeniem zmian do Regulaminu Komisji Uczelni Mundurowych, a także spotkanie z byłymi działaczami KUM, którzy udzielili obecnym wielu cennych rad. Została podjęta decyzja w sprawie organizacji Pucharu Rektorów 2015. Informacje na ten temat już wkrótce.
Najważniejszym momentem Zjazdu były wybory Nowego Prezydium. Ustępujące Prezydium w składzie:

Przewodniczący – pchor. Maciej ZOPPA

Wiceprzewodniczący – pchor. Piotr BARTOSIŃSKI

Sekretarz – pchor. Natalia SMOLARZ

podziękowało wszystkim za miłą i owocną współpracę. Komisja Wyborcza przeprowadziła najpierw absolutorium dla zdającego Prezydium,
a następnie wybory. Skład nowego Prezydium wygląda następująco:

Przewodniczący – pchor. Natalia SMOLARZ (AMW);

Wiceprzewodniczący – Arkadiusz SZKOP (WSOWL);

Sekretarz – Dawid JUCHIMOWICZ (SGSP).

Po raz pierwszy w historii KUMu funkcję Przewodniczącego objęła kobieta.

Jest to przełomowy moment. Mamy nadzieję, że nowemu Prezydium przy wsparciu całej Komisji uda się zrealizować wyznaczone cele.

IMG_4585 IMG_4602 IMG_4599 IMG_4566 IMG_4563 IMG_5201 IMG_5173 IMG_5306 IMG_5186