Zespół Kliniki Otolaryngologii, Onkologii Laryngologicznej, Audiologii i Foniatrii zdobywcą III miejsca w konkursie „Innowacje w Medycynie 2018”

Zespół Kliniki Otolaryngologii, Onkologii Laryngologicznej, Audiologii i Foniatrii w składzie: dr n. med. Marzena Mielczarek i prof. zw. dr hab. n. med. Jurek Olszewski zostali wyróżnieni III nagroda w konkursie „Innowacje w Medycynie 2018” za wzbudnik pola magnetycznego, zestaw do diagnozy i/lub terapii szumów usznych oraz system do stymulacji elektrycznej i magnetycznej ucha. Konkurs został zorganizowany w dniach 22-23 listopada 2018 roku przez Centrum Innowacji I Transferu Technologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Innowacyjnym rozwiązaniem jest koncepcja urządzenia generującego dwa rodzaje bodźców –  elektryczny i magnetyczny w monoterapii oraz terapii łączonej, a także stymulująca cewka magnetyczna dedykowana do stymulacji ślimaka przez przewód słuchowy zewnętrzy.

Dzięki badaniom prowadzanym z użyciem prototypowego urządzenia do terapii i diagnostyki szumów usznych, możliwe będzie przybliżenie mechanizmu ich generowania. Jednak co ważniejsze, wstępne wyniki badań wskazują, że dzięki wprowadzeniu do użycia klinicznego prototypowego stymulatora, możliwe jest osiągniecie istotnej poprawy skuteczności leczenia tego objawu. To z kolei ma zmniejszyć liczbę konsultacji medycznych (laryngologicznych, audiologicznych, neurologicznych, internistycznych jak również psychiatrycznych) i koszty związane z leczeniem. Rozwiązania dotyczące modyfikacji urządzenia do postaci, która będzie mogła być stosowana przez pacjenta w domu, wspomogą powyższe działania, jak również istotnie zmniejszą kolejki oczekujących na diagnozowanie i leczenie w szczególności w ramach wysokospecjalistycznych klinik uniwersyteckich. Możliwość przeprowadzenia terapii samodzielnie przez pacjenta w jego domu, dodatkowo wpłynie korzystnie na leczenie m. in. pacjent unikanie męczących dojazdów do szpitala, a w przypadku naszej Kliniki są to pacjenci z całej Polski, zredukuje istotnie koszty dojazdów, pacjent nie będzie miał potrzeby korzystania ze zwolnienia lekarskiego na czas leczenia szumów usznych.

Opracował: Dziekan Wydziału Wojskowo-Lekarskiego

Prof. zw. dr hab. n. med. Jurek Olszewski