Zmarł płk. prof. dr hab. n. med. Konstanty Jan Markiewicz

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 19 stycznia 2019 roku odszedł od nas  płk. prof. dr hab. n. med. Konstanty (Jan) Markiewicz

Nabożeństwo żałobne odbędzie się w dn. 24 stycznia 2019 o godz. 11.15 na cmentarzu rzymskokatolickim św. Antoniego (na Mani) ul Solec 11.

Rodzinie i Przyjaciołom Zmarłego​​ w imieniu całej Rady Wydziału Wojskowo-Lekarskiego oraz Zespołu Dziekanatu składam wyrazy głębokiego współczucia.

Prof. zw. dr hab. n. med. Jurek Olszewski

Dziekan Wydziału Wojskowo-Lekarskiego

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 19 stycznia 2019 roku zmarł w Łodzi przeżywszy 94 lata

Ś. P. Płk. prof. dr hab. nauk medycznych Konstanty (Jan) Markiewicz

Urodzony w Budzanowie, powiecie trembowelskim województwa tarnopolskiego II RP, uczeń Gimnazjum im. Wincentego Pola  w Tarnopolu, absolwent Liceum w Trembowli żołnierz AK, żołnierz 5 Samodzielnego  Dywizjonu  Zwiadu Artyleryjskiego i Armii Wojska Polskiego,
z którą przeszedł szlak bojowy od Sum do Łaby. Ukończył z  pierwszą lokatą  Oficerską Szkołę Instruktorów Sanitarnych w Łodzi, a następnie z wyróżnieniem Fakultet Wojskowo – Medyczny na Wydziale  Lekarskim Akademii Medycznej  w  Łodzi uzyskując dyplom lekarza. Po utworzeniu Wojskowej Akademii Medycznej, zostaje adiunktem, a następnie Kierownikiem Katedry  Interny i Interny Polowej z III Kliniką Internistyczną. Kierownik I Kliniki Chorób Wewnętrznych i jednocześnie Komendant Instytutu Medycyny Wewnętrznej Wojskowej Akademii Medycznej, następnie Kierownik Kliniki Kardiologii Instytutu Medycyny Wewnętrznej WAM.

Wychowawca wielu pokoleń lekarzy, promotor 22 przewodów doktorskich oraz opiekun 8 habilitacji, autor lub współautor ponad 525 prac naukowych, były członek Centralnej  Komisji Kwalifikacyjnej  ds. stopni i tytułów przy Prezesie Rady Ministrów, członek honorowy Towarzystwa Internistów Polskich, przew. Zarządu Oddz. Łódzkiego 1983-92, uhonorowany Nagrodą Miasta Łodzi roku 1983, odznaczony  Krzyżami Komandorskim, Oficerskim
i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem  Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Medalem za Zasługi  dla Obronności Kraju oraz odznaczeniami wojennymi Krzyżem AK, Krzyżem Walecznych, medalami: za Wyzwolenie Warszawy, Zdobycie Berlina oraz brązowym Zasłużonym na Polu Chwały.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się o godzinie 11.15 na cmentarzu rzymskokatolickim św. Antoniego (na Mani) ul Solec 11.