Zmarł płk. w st. spocz. prof. zw. dr hab. med. dr h. c. Kazimierz TRZNADEL

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 5 września 2016 roku odszedł od nas człowiek wielkiego serca, wspaniały nauczyciel wielu pokoleń lekarzy Wojskowej Akademii Medycznej, pełen poświęcenia lekarz, zasłużony naukowiec –  Pułkownik w st. spocz. prof. zw. dr hab. med. dr h. c. Kazimierz TRZNADEL, były Kierownik II Kliniki Chorób Wewnętrznych Wojskowej Akademii Medycznej oraz Prorektor ds. Klinicznych  Wojskowej Akademii Medycznej.

W imieniu całej Rady Wydziału Wojskowo-Lekarskiego składam najserdeczniejsze wyrazy współczucia i słowa wsparcia

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się dnia 12 września 2016 roku o godzinie 12.00 (poniedziałek),Cmentarz  Wojskowy pod Wezwaniem Świętego Jerzego na Dołach w Łodzi.

Prof. zw. dr hab. n. med. Jurek Olszewski
Dziekan Wydziału Wojskowo-Lekarskiego

plk

Płk. w st. spocz. prof. zw. dr hab. med. dr h. c. Kazimierz TRZNADEL

Urodził się 3.10. 1926 r. w Borkach Nizińskich. Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Łodzi w ramach fakultetu Wojskowo – Medycznego ukończył w 1955 r.

Posiadał specjalizację z chorób wewnętrznych II st. (1962), oraz nefrologii.

Stopień doktora nauk medycznych otrzymał w 1965 r. za pracę „ Próba oceny aktualnego modelu polowego szpitala wewnętrznego z uwzględnieniem wymagań medycyny klinicznej i wymagań współczesnej wojny” (nagroda Rektora WAM). Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1972 r. na podstawie dorobku i rozprawy „Kliniczne i doświadczalne badania nad patogenezą dializacyjnego zespołu zaburzeń równowagi biologicznej”. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1978 r., zwyczajnego w 1985 r. Pracę zawodową rozpoczął w Klinice Nefrologii Wrocławskiej AM, gdzie pozostawał do 1959 r. W tym roku powrócił do III Kliniki Chorób Wewnętrznych WAM w Łodzi, gdzie przeszedł wszystkie szczeble awansu zawodowego od asystenta, st. asystenta, adiunkta do kierownika II Kliniki Chorób Wewnętrznych WAM (1974). W latach 1974 – 1977 był Dziekanem Wydziału Lekarskiego WAM, w okresie 1980 – 1984 Prorektorem ds. Klinicznych. W międzyczasie był długoletnim Naczelnym Specjalistą WP w Toksykologii (1982 – 1991). Był promotorem 13 doktoratów, opiekunem 4 habilitacji, 4 jego uczniów zostało profesorami. Pełnił obowiązki kierownika specjalizacji w dziedzinie interny dla 18 lekarzy, nefrologii dla 5. Opublikował 210 prac w czasopismach krajowych i zagranicznych, oraz ok.150 komunikatów zjazdowych. Zainteresowania naukowe oscylowały głównie wokół szerokich zagadnień dotyczących mocznicy. Był współzałożycielem i prezesem Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, aktywnym członkiem: Polskiej Akademii Nauk, Sekcji Medycznej Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego Nauki i Techniki, Europejskiego Towarzystwa Dializ i Transplantacji, Towarzystwa Internistów Polskich, Łódzkiego Towarzystwa Naukowego. Uzyskał nagrody min: Ministra ON, Rektora WAM, Złota Odznaka Studenckiego Towarzystwa Naukowego. W 2002r. otrzymał doktorat honorowy Wojskowej Akademii Medycznej za zasługi dokonane zwłaszcza w dziedzinie chorób wewnętrznych , dializoterapii, nefrologii, toksykologii oraz interny polowej. Odznaczenia min: Krzyż Oficerski i Kawalerski OO Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, resortowe MON.