wstecz

Zmarł Prof. Jan Roman Haftek – ceniony neurochirurg i nauczyciel akademicki

prof.jpg.hafekZ głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 11 grudnia 2015 roku odszedł od nas  Pan Prof. dr hab. n.med. Jan Roman Haftek. Odszedł znakomity nauczyciel akademicki, wspaniały Kolega, znany lekarz, człowiek życzliwy i wielkiego serca.

W imieniu całej Rady Wydziału Wojskowo-Lekarskiego składam wyrazy szczerego współczucia i słowa wsparcia Rodzinie i Przyjaciołom Zmarłego.

Prof. zw. dr hab. n. med. Jurek Olszewski
Dziekan Wydziału Wojskowo-Lekarskiego

 [spoiler title=”Profesor Jan Haftek„]

Profesor Jan Haftek urodził się w 1928 roku w Kańczudze.

Ukończył Akademię Medyczna w Warszawie. Następnie, rozpoczął staż neurochirurgiczny i szkolenie pod okiem profesora Jerzego Choróbskiego ojca polskiej neurochirurgii. W latach 70. odbył roczne stypendium British Council w Wielkiej Brytanii.

W 1970 r. objął stanowisko Kierownika Kliniki Neurochirurgii Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, początkowo jako profesor nadzwyczajny, a następnie zwyczajny. Był wykładowcą na kursach E.A.N.S.

W roku 1982 objął stanowisko Dyrektora Stołecznego Centrum Rehabilitacji, gdzie przez 18 lat prowadził Klinikę Urazów Układu Nerwowego CMKP. Przez wiele lat profesor Haftek był przewodniczącym Sekcji Urazów Układu Nerwowego Polskiej Akademii Nauk. Od 1993 roku także przewodniczącym Sekcji Neuroortopedii Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów.

W 2000 roku uzyskał tytuł Doktora Honoris Causa Wojskowej Akademii Medycznej.

Prowadził badania eksperymentalne i kliniczne nad regeneracją nerwów obwodowych. Wyniki tych badań stanowią jedno z jego największych osiągnięć naukowych. Wprowadził nowoczesne techniki mikrochirurgiczne w zakresie nerwów obwodowych oraz dojścia przedniego w obrębie kręgosłupa szyjnego do polskiej neurochirurgii.

Przez ponad trzy dekady zajmował się szkoleniem kadry neurochirurgów w Polsce. Trzech z nich objęło katedry Uniwersytetów Medycznych na terenie Polski. Jako wybitny neurochirurg reprezentował polska neurochirurgię wśród wykładowców i naukowców z całego świata. Właśnie ze względu na wkład do neurochirurgii światowej, a także działalność na rzecz Polskiego Towarzystwa Neurochirurgii otrzymał Gold Medal of Honor Światowej Federacji Towarzystw Neurochirurgicznych.

[/spoiler]