Zmarła dr hab. n. med. Grażyna Klupińska

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 11 kwietnia 2015 roku odeszła od nas Pani dr hab. n. med. Grażyna Klupińska,  prof. nadzw. UM – Kierownik Zakładu Żywienia Klinicznego i Diagnostyki Gastroenterologii Wydziału Wojskowo-Lekarskiego UM. Odszedł znakomity nauczyciel akademicki, wspaniała Koleżanka, wieloletni naukowiec, człowiek serdeczny i życzliwy, o szlachetnym sercu.

W imieniu całej Rady Wydziału Wojskowo-Lekarskiego składam wyrazy szczerego współczucia i słowa wsparcia Rodzinie i Przyjaciołom Zmarłej

Prof. zw. dr hab. n. med. Jurek Olszewski
Dziekan Wydziału Wojskowo-Lekarskiego

Grazyna KlupinskaDr hab. n. med. Grażyna Klupińska – prof. UM rozpoczęła pracę zawodową w roku 1974 jako stażysta, a następnie asystent i adiunkt. Uzyskała I i II stopień specjalizacji z chorób wewnętrznych, gastroenterologii i chorób zakaźnych. Zainteresowania badawcze rozwijała głównie z gastroenterologii, uzyskując stopień doktora nauk medycznych (1982) i dr hab. n. med. (2008). Od 1980 roku była współtwórcą Kliniki Gastroenterologii (WAM,UM). W latach 1992-2002 zorganizowała i pełniła dodatkowo funkcję kierownika Zakładu Diagnostyki Onkologicznej WAM. W następnych latach jako adiunkt Kliniki Gastroenterologii interesowała się problemami leczenia żywieniowego. Była autorem programu dydaktycznego dla kierunku „Dietetyka”, który utworzono w UM w Łodzi. Była także inicjatorem powołania, a następnie kierownikiem Zakładu Żywienia Klinicznego, funkcjonującego na bazie Kliniki Gastroenterologii.

Profesorem nadzwyczajnym UM została w roku 2011. W ostatnich dwóch latach wypromowała jednego doktora habilitowanego, dwóch doktorów nauk medycznych, 7 magistrów i 9 licencjatów z dietetyki. Jest autorem/współautorem 2 książek i 2 skryptów dla studentów oraz współredaktorem naukowym 3 polskich wydań książek z zakresu dietetyki i leczenia żywieniowego. Opublikowała 116 artykułów naukowych w czasopismach polskich i zagranicznych.

W uznaniu dla jej twórczej pracy i osiągnięć w zakresie dydaktyki odznaczona została medalami resortowymi w tym medalem Komisji Edukacji Narodowej.

KLINIKA GASTROENTEROLOGII
Katedra Chorób Wewnętrznych i Zakaźnych
Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się w dniu 17 kwietnia (piątek) 2015 r. o godz. 13.30 w Kaplicy przy ul. Smutnej w Łodzi.