wstecz

Zmarła prof. dr hab. n. med. Izabela Płaneta-Małecka

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 17 grudnia 2016 roku odszedł od nas człowiek wielkiego serca, wspaniały nauczyciel wielu pokoleń podchorążych Wojskowej Akademii Medycznej, pełen poświęcenia lekarz, zasłużony naukowiec i polityk –  prof. dr hab. n. med. Izabela Płaneta-Małecka, były Kierownik II Kliniki Chorób Dzieci Katedry Pediatrii Wojskowej Akademii Medycznej.

W imieniu całej Rady Wydziału Wojskowo-Lekarskiego składam najserdeczniejsze wyrazy głębokiego współczucia i słowa wsparcia.

Prof. zw. dr hab. n. med. Jurek Olszewski
Dziekan Wydziału Wojskowo-Lekarskiego

 

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się dnia 22 grudnia 2016 roku o godzinie 13.30 (czwartek), Cmentarz Rzymsko – Katolicki pw. św. Rocha, ul. Zgierska 141 w Łodzi.

 

 

IMG_0011Prof. zw. dr hab. n. med. Izabela Płaneta-Małecka
(ur. 8 grudnia 1930 we Lwowie, zm. 17 grudnia 2016 w Łodzi)

Pediatra, gastroenterolog. Wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny Wojskowej Akademii Medycznej. W latach 1960-1982 zatrudniona na stanowiskach  doktora, adiunkta, docenta w Klinice i Katedrze Chorób Dzieci WAM a następnie po uzyskaniu tytułu profesora w latach 1983-1999 była Kierownikiem II Kliniki Chorób Dzieci Katedry Pediatrii WAM. W okresie 1999-2005 pełniła funkcję Kierownika I Kliniki Pediatrii Centrum Zdrowia Matki Polki, w latach 1989-1990 także Dyrektora ds. Pediatrii ICZMP. W latach 1988-1989 była Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej w rządzie Mieczysława Rakowskiego.

Realizator wielu projektów naukowo-badawczych, oraz inicjator wprowadzenia szeregu najnowszych technik badawczych i poznawczych. Autor i współautor ponad 600 publikacji naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych. Wyniki Jej prac naukowych i klinicznych istotnie przyczyniły się do rozwoju gastroenterologii i wprowadzenia endoskopii przewodu pokarmowego u dzieci i młodzieży. Opiekun prac habilitacyjnych i promotor ponad 40 prac doktorskich. Kierownik specjalizacji z pediatrii i gastroenterologii dla ponad 50 lekarzy. Organizator konferencji naukowych. Inicjator i koordynator współpracy z wieloma ośrodkami naukowymi i klinicznymi w kraju i zagranicą. Twórca i realizator koncepcji wieloogniskowej opieki nad dzieckiem przewlekle chorym (klinika – poradnia – obóz zdrowotny), w tym pierwszej w kraju poradni gastroenterologicznej dla dzieci. Współorganizator 2 sanatoriów w Rabce i Kołobrzegu dla dzieci z cukrzycą, a przez ponad 20 lat organizator obozów zdrowotnych o profilu gastrologicznym i pulmonologicznym.

Była wielkim autorytetem w środowisku medycznym i wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia lekarzy.

Zawsze uśmiechnięta i skora do pomocy. Była kochana przez swoich małych pacjentów i ich rodziny.