Żołnierze Armii Krajowej – wykładowcy i absolwenci Centrum Wyszkolenia Sanitarnego

Centrum Wyszkolenia Sanitarnego

1 listopada 1922 roku rozkazem Ministra Spraw Wojskowych została utworzona w Warszawie Wojskowa Szkoła Sanitarna, usytuowana w pomieszczeniach Zamku Ujazdowskiego. Zadaniem szkoły było kształcenie oficerów służby zdrowia. Studenci otrzymywali wykształcenie medyczne na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego lub w Państwowym Instytucie Dentystycznym oraz wykształcenie wojskowo-medyczne w ramach szkoły podchorążych. 14 listopada 1924 roku Szkołę zespolono z Wojskowym Instytutem Sanitarnym i Szpitalem Ujazdowskim, tworząc z nich Oficerską Szkołę Sanitarną. Stopniowo część zajęć akademickich zaczęto prowadzić w ramach nowej jednostki. W dniu 1 kwietnia 1928 roku dokonano zmiany nazwy Szkoły na Szkołę Podchorążych Sanitarnych. 1 kwietnia 1930 roku powołano do życia Centrum Wyszkolenia Sanitarnego, w składzie którego funkcjonowały: Komenda Szkoły, Szkoła Podchorążych Sanitarnych oraz Szpital Szkolny. Sama Szkoła składała się z dwóch batalionów: batalionu podchorążych zawodowych (3 kompanie) i batalionu podchorążych rezerwy (2 kompanie). W latach 1922-1939 w Warszawie w Zamku Ujazdowskim zlokalizowane było Centrum Wyszkolenia Sanitarnego (CWSan.), stanowiące ośrodek szkolenia służby zdrowia Wojska Polskiego II RP.
Planuje się umieszczenie tabliczki z kodem QR, z tworzywa sztucznego, udostępniającej poszczególne biogramy w budynku Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, jak również tabliczek z takim samym kodem, wydrukowanych na papierze samoprzylepnym, w innych miejscach.

W poniższej tabeli podano w kolejności alfabetycznej nazwiska i imiona 10 żołnierzy Armii Krajowej, którzy byli związani z Centrum Wyszkolenia Sanitarnego. Nazwisko i imię osoby jest linkiem do biogramu opracowanego we własnym zakresie lub zamieszczonego w Internecie. Podano czy osoba była wykładowcą – W, absolwentem – A, czy studentem – S.
1 Drescher Edward A
2 Ejmont Jerzy A