wstecz

Jubileusz 90-lecia urodzin płk. rez. prof. dr. hab. med. Telesfora Piecucha

Podczas uroczystego Posiedzenia Rady Wydziału Wojskowo-Lekarskiego dnia 5 czerwca 2018 roku Dziekan Wydziału prof. zw. dr hab. Jurek Olszewski w imieniu Władz Wydziału i społeczności akademickiej złożył gratulacje wraz z życzeniami z okazji 90-tych urodzin wybitnemu chirurgowi, dydaktykowi i lekarzowi Panu Profesorowi Telesforowi Piecuchowi. Z tej okazji Pan Profesor Telesfor Piecuch otrzymał od Rady Wydziału kosz 90 róż oraz monografię pt. „Historia Kliniki Otolaryngologii WAM i UM w latach 1958-2017” opracowaną przez Pana Dziekana prof. zw. dr hab. Jurka Olszewskiego. Pamiątkowy Medal 80-lecia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM wraz z podziękowaniami za wieloletnią współpracę wręczył Dyrektor Szpitala dr n. med. Wiesław Chudzik. Wśród gości obecna była: córka Pana Profesora  Katarzyna Tyszkowska wraz z Rodziną oraz dr n. med. Piotr Jamrozik – przedstawiciel Rady Lekarskiej Wojskowej Izby Lekarskiej. Laudację wygłosił prof. dr hab. med. Marian Brocki.

 

Sylwetka  płk. rez. prof. dr. hab. med. Telesfora Piecucha

Prof. dr hab. n. med. Telesfor Piecuch ukończył kierunek lekarski Akademii Medycznej w Poznaniu i uzyskał dyplom lekarza 03.09.1953 r., jako jeden z młodszych na roku, ponieważ większość jego kolegów rozpoczęła studia przed wojną .

Swoją  praktykę chirurgiczną rozpoczął w roku 1953 w Gorzowie Wielkopolskim. Nie był to jego wybór, ponieważ  w tamtych czasach obowiązywały nakazy pracy. W Gorzowie pracował 3 lata i bardzo dużo się tam nauczył, m.in. przeprowadził swoja pierwszą intubację dotchawiczą.

Okres pracy w Gorzowie Wielkopolskim zakończył się 01.10.1956 r., kiedy to po wygraniu konkursu na stanowisko asystenta został zatrudniony w III Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Po pół roku pracy otrzymał powołanie do wojska trafiając nie na poligon a do Oddziału Chirurgicznego Wojskowego Szpitala Okręgowego we Wrocławiu. Tam poznał późniejszego prof. dr hab. Tadeusza Orłowskiego, który przekonał Go, by związał się na stałe z wojskiem i ze Szpitalem Wojskowym we Wrocławiu.

W roku 1976 przez pół roku był żołnierzem ONZ, kierując Oddziałem Chirurgicznym Szpitala Polowego w Ismaili w Egipcie, a także pełnił funkcję zastępcy komendanta tego szpitala.

Prof. dr hab. n. med. Telesfor Piecuch do dziś jest członkiem Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

W 1978 r. awansował do stopnia pułkownika oraz został Kierownikiem Kliniki Chirurgicznej, którą zorganizował w czasie, gdy Wojskowy Szpital Okręgowy uzyskał status szpitala klinicznego. W tym okresie wykonał wiele zabiegów chirurgicznych wymagających  doświadczenia, wiedzy, a przede wszystkim odwagi i zdecydowanego działania, czyli cech których czasem brakowało wielu innym chirurgom.

Profesor Telesfor Piecuch kierował Kliniką Chirurgiczną Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu do 1994r.,  na emeryturę przeszedł w roku 1999.

Poza działalnością czysto medyczną, był także aktywny naukowo. Doktorat obronił w 1967 roku (promotor prof. dr hab. Wiktor Bross), a habilitował się w 1976 roku. W 1986 r. objął stanowisko docenta, a w 1989 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego.

Na jego dorobek naukowy składa się 145 publikacji i 215 wystąpień na konferencjach, zjazdach i sympozjach naukowych. Był promotorem 6 doktoratów i opiekunem 1 habilitacji. Opracował 26 recenzji doktorskich, habilitacyjnych i profesorskich.

W 1979 r.  został członkiem Rady Wydziału Lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. W 1957 r. wstąpił do Towarzystwa Chirurgów Polskich, przez dwie kadencje był członkiem Zarządu Oddziału Dolnośląskiego i przez jedną kadencję Zarządu Sekcji Chirurgów Wojskowych Towarzystwa Chirurgów Polskich. W 1968 r. został członkiem Sekcji Torakochirurgicznej Towarzystwa Chirurgów Polskich, a w 1983 r. członkiem Sekcji Chirurgii Onkologicznej. Był organizatorem wielu posiedzeń naukowych Dolnośląskiego Oddziału Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz konferencji chirurgów wojskowych. Profesor Telesfor Piecuch odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem ONZ w Służbie Pokoju, Złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, odznaką honorową „Za wzorową pracę w służbie zdrowia” oraz Złotą Odznaką „Zasłużony dla województwa wrocławskiego i miasta Wrocławia”.

Jako chirurg pracował nieprzerwanie przez 46 lat, a członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich jest już od ponad 60 lat !

 

Dziekan Wydziału Wojskowo-Lekarskiego UM w Łodzi
Prof. zw. dr hab. med. Jurek Olszewski