Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 22 grudnia 2015 roku odeszła od nas
Pani Prof. dr hab. Maria Kopff, Absolwentka Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego z 1961 roku, związana pracą zawodową z Wojskową Akademią Medyczną biochemik, znakomity nauczyciel akademicki, wspaniała Koleżanka, człowiek życzliwy i wielkiego serca.
W imieniu całej Rady Wydziału Wojskowo-Lekarskiego składam wyrazy szczerego współczucia i słowa wsparcia Rodzinie i Przyjaciołom Zmarłej.
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w dn. 29 grudnia 2015 na Cmentarzu Wojskowym na Dołach o godz. 11.00.
Prof. zw. dr hab. n. med. Jurek Olszewski
Dziekan Wydziału Wojskowo-Lekarskiego
Prof. dr hab. Maria Kopff
Prof. dr hab. Maria Kopff z domu Lewandowska urodziła się 28.03.1939 roku w Toruniu jako córka oficera Wojska Polskiego, lotnika, który w okresie II Wojny Światowej jako pilot RAF uczestniczył w Bitwie o Anglię.
Powojenne losy skierowały rodzinę do podłódzkiego Zgierza gdzie Maria zdała w roku 1956 maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. S. Staszica. W 1961 roku ukończyła studia magisterskie na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego.
Całą swoją drogę zawodową związała z Wojskową Akademią Medyczną w Łodzi a po połączeniu uczelni Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, początkowo w katedrze Broni Specjalnych a następnie w Zakładzie Biochemii Instytutu Nauk Podstawowych WAM. W Zakładzie Biochemii niezależnie od kolejnych restrukturyzacji uczelni pracowała do emerytury.
Tutaj osiągała kolejne stopnie naukowe. Z WAM łączyły Ją także sprawy osobiste, bowiem właśnie tam spotkała swego męża Jana – lekarza i pracownika naukowego. Przedwczesna, tragiczna śmierć męża rzuciła cień na Jej życie choć nie pozbawiła determinacji w pracy zawodowej i karierze naukowej.
W 1987 roku w Wojskowym Instytucie Higieny i Epidemiologii przedstawiła rozprawę na podstawie której uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk medycznych.
W dniu 25 stycznia 2005 roku z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego uzyskała nominację profesorską. Przez wiele lat pracy stała się nauczycielem i wychowawcą wielu pokoleń lekarzy, co zawsze stanowiło przedmiot Jej dumy. Była promotorem rozpraw doktorskich, recenzentem doktoratów i habilitacji, autorem, a także współautorem wielu publikacji naukowych i dydaktycznych.
Na emeryturę odeszła w 2009 roku, odbierając z rąk Rektora Uniwersytety Medycznego w Łodzi prof. dr hab. n med. Pawła Górskiego podziękowanie i medal pamiątkowy.